GOSTI U DRUGIM RAZREDIMA

U protekla dva tjedna učenici drugih razreda naše škole bavili su se usvajanjem znanja o različitim djelatnostima kojima se ljudi bave. Na poziv učiteljica rado su se odazvali roditelji  učenika.

Gospodin Mario Antolić, dipl.ing. šumarstva doveo je  „Šumu u školu i školu u šumu“. Učenicima je na vrlo zanimljiv način približio zanimanje šumara i važnost njegovog poziva u očuvanju biološke raznolikosti šumskog područja lijepe naše. U naše je učionice doveo i „sreću“ koju ćemo brižno  njegovati dok ne naraste u veliko stablo koje će za nas proizvoditi kisik.

Gospodin Marijan Lukežić, dipl.ing. brodogradnje učenicima je prezentirao cjelokupni proces proizvodnje brodova od skice, nacrta pa sve do veličanstvenih modernih teretnih, ali i putničkih brodova koji izgledaju poput plovećih gradova.

Doktorica dentalne medicine Kristina Babić pokazala je učenicima postupak izrade „aparatića za zube“, popravljanja zubi, te postupak nadomještanja zubi koji nedostaju, ali ono najvažnije podučila je učenike  pravilnom održavanju oralne higijene da do svih prethodno navedenih postupaka ne bi ni došlo. Naravno na kraju svatko je dobio pastu i četkicu za zube da s higijenom nastavi i kod kuće.

Fizikalna terapeutkinja Natalija Mević Skoki  podučila je učenike da je njezino zanimanje važno kako bi ljudi koji imaju teške bolove ili ozljede udova mogli kvalitetnije obavljati svakodnevne poslove.  Vježbama za pravilno držanje, sjedenje i istezanje učenicima je popravila opće stanje te je kao bonus izmasirala nekoliko bolnih leđa uzrokovanih teškim školskim torbama.

Saznali smo da je gđa. Ivana Vranković već  od vremena svog djetinjstva znala da će kad odraste biti krojačica. Naučili smo što je to kroj i koji alati nam trebaju ako se želimo baviti tim zanimanjem. Učenicima je pokazala kako osim odjeće krojači mogu stvarati raznovrsne kreacije te su se poneki  okušali u šivanju dugmića, loptica i jastučića.

Gospodin Nikša Frković, agent za posredovanje nekretninama učenicima je objasnio da je njegov zadatak posredovati između kupca i prodavatelja nekretnine. Učenici su sa zanimanjem promatrali raskošne vile i stanove koji se nalaze u gospodinovom katalogu.

Zaključili smo da je jedno od najmanje spominjanih, a ujedno jedno od najzahtjevnijih zanimanja, zanimanje domaćice. Složenost rada jedne domaćice opisala nam je gospođa Ines Juretić koja je završila zanimanje cvjećara te je odluku da postane domaćica donijela kada je na svijet došla njezina prva beba. Alati kojima se služi domaćica su gotovo svi alati kojih se učenici drugih razreda mogu dosjetiti. Za učenike je gospođa priredila pravo iznenađenje, podučila ih je izradi najfinije voćne salate kojom su se na kraju sata počastili roditelji, učenici i učiteljica.

Zahvalni smo što je naš poziv  naišao na divan  odjek kod roditelja koji su za nas priredili doživljaj koji ćemo pamtiti cijeli život.