2014-03-08 22:44:12 KAKO POMOĆI DJETETU U UČENJU
Pomozite djetetu da nauči kvalitetno organizirati svoje vrijeme. Dogovarajte se u koje vrijeme će se pisati zadaća, učiti, odmarati ili večerati.
Prostor Djeca bi, kad god je to moguće, trebala učiti i pisati domaću zadaću na istom mjestu. Mjesto za učenje i pisanje domaćih zadaća ne mora biti posebno uređeno. Radna površina neka bude dovoljno velika i dovoljno osvijetljena. Uz mjesto za učenje dobro bi došla polica na kojoj će stajati knjige, bilježnice i drugi školski pribor. Važno je da dijete uvijek zna gdje mu se što nalazi i da brine o svojim stvarima.
Objasnite djetetu što točno očekujete od njega što se tiče učenja.
Primjer: “Očekujem od tebe da redovito pišeš domaću zadaću.“, “Očekujem da zapamtiš ili zapišeš što je za zadaću.”, “Ako nešto ne razumiješ ili želiš znati uvijek pitaj.”
Nekoliko tehnika koje pomažu u učenju: podcrtavanje bitnih činjenica, definicija ili pojedinosti sastavljanje pitanja sažimanje prepričavanje
Ne zaboravite suradnju s učiteljem/ učiteljicom
Pomoć u pisanju domaćih zadaća
Ponekad je potrebno samo pregledati zadaću kako biste mu pružili osjećaj sigurnosti da je to dobro napravilo.
KREATIVNA MAMA ILI TATA Što sve možete raditi ili napraviti sa svojim dječakom ili djevojčicom. Pri tom biti zajedno, razgovarati, družiti se, a možda i doći do rješenja manjeg problema..... Posadite u vrtu ili na terasi: cvijeće ili začinsko bilje..... Upalite radio, cd i pjevajte i plešite.... Piknik: napravite sendviče i sokove i pojedite ih vani u svom dvorištu, otiđite u šetnju.. Igrajte se loptama, teniskim lopticama, balonima i sl. Baloni od sapunice – izađite van i pušite balone Crtanje s kredom – dajte djeci kredu i neka crtaju po dvorištu ili pločniku Imate li ostataka vune, konca, ukrasnog papira? Potraga za blagom – osmislite listu zadataka ili slike predmeta koje trebaju pronaći, a koji će ih voditi do blaga (pronađi stablo oraha, kod stabla oraha neka piše kreni do ulaznih vrata itd. dok ne pronađu blago) – ova igra može se igrati i u kući ( a blago ne mora biti nova igračka, može biti i stara knjiga za lektiru... Bacanje kamenčića – prošećite do Rječine i igrajte se žabica Fotografije – većoj djeci možete dati digitalni fotoaparat i pustiti ih u vrt ili park neka fotografiraju biljke, ljude, životinje....(sigurno im nešto treba u prirodi i društvu) Kad ste zadnji put igrali pantomimu? Kuhanje – uključite djecu u kuhanje laganih i jednostavnih jela i kolača Ured – dajte djeci staru pisaću mašinu ili tipkovnicu, kalkulator, olovke, papire i sl. i neka se igraju ured Škare i katalog – dajte djeci katalog trgovine s igračkama,odjećom, voćemi povrćem i škare i neka izrezuju sličice (sigurno će trebati na nastavi) A znate li sašiti dugme ili ukrasiti ili oslikati staru majicu, napraviti sat? Kutije – od kutija raznih veličina možete napraviti tornjeve, vlakove, bubnjeve, kućice, kazalište lutaka i sl. Maske – izradite maske od papirnatih vrećica, papirnatih tanjura i sl. Karte – naučite djecu kartati magarca, crnog petra, mau mau i sl. Društvene igre – kišne dane razvedrite igrajući društvene igre kao npr. čovječe ne ljuti se, pictionery, memory, monopoly i sl. Izradite zajedno ukrase za Božić, Uskrs, čestitku za rođendan.....A mogli bi i čitati..... Bajke, basne, stripove...... Enciklopediju Atlas Stručnu literaturu (koju uvijek možete pronaći u školskoj knjižnici uz pomoć učiteljica, knjižničarke i svih nas u školi )
|
Osnovna škola "Jelenje-Dražice" Dražice |