2016-04-25 23:05:38

NOĆ KNJIGE 2016.

Drugu godinu zaredom, na inicijativu ravnatelja Ante Papića, u Osnovnoj školi „Jelenje-Dražice” održala se Noć knjige, manifestacija koja potiče kulturu čitanja, razgovor o literaturi i svemu onome što knjiga predstavlja ili treba predstavljati u suvremenom društvu. Dražice su tako ubrojene u dvjestotinjak hrvatskih mjesta i gradova koji su organizirali to vrijedno događanje. 

Tanja Brkljača, prof. hjk i knjižničarka

Noć knjige 2016. održala se 22. travnja, dan uoči Svjetskog dana knjige i autorskih prava, a na Dan hrvatske knjige, kada je davne 1501. godine Marko Marulić dovršio svoju Juditu, a istog datuma 1900. godine utemeljeno je Društvo hrvatskih književnika.

Ovogodišnja Noć knjige protekla je u znaku obilježavanja dviju velikih obljetnica u svjetskoj književnosti: 400 godina od smrti Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa, kao i 100. godišnjici od prvog objavljivanja Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić.

Brojni posjetitelji škole imali su priliku poslušati književnicu Vlastu Juretić i pobliže se upoznati s njenim književnim radom, dok su učenice Adriana Katić iz 8. a i Monika Kukuljan iz 7. a razreda čitale ulomke njezinog romana i pjesme iz zbirki, posebno izdvojivši pjesmu koja je napisana u formi Shakespeareova soneta. Nakon predstavljanja književnice uslijedio je igrokaz učenika škole, Romea i Julio, u kojem su glavne likove utjelovili Lara Kovač iz 5. b i Dorian Marasović iz 7. b razreda.

Osamdesetak učenika škole sudjelovalo je u radionicama koje su uslijedile. Dvije od njih vodile su gošće: Dora Vukičević, prof. likovne kulture, voditeljica Stripaonice; te pjesnikinja Korina Juretić i logopedinja Maja Dragoslavić, predstavnice Aktiva mladih OMH u Jelenju, koje su osmislile radionicu Pero je jezik mozga. Radionicu za najmlađe Eko priča i stripaonica pripremila je učiteljica Hermina Mošić, a provela učiteljica Sabina Straga, dok je radionicu Regoč za učenike 4. razreda vodila učiteljica Amalija Juretić. Učenici željni pisanja prijavili su se za radionicu Kreativnog pisanja kod profesorice Maje Spasić, a oni željni čitanja za radionicu Čitanje naglas kod profesorice i knjižničarke Tanje Brkljače. Parlaonicu: E-knjiga ili knjiga u koricama? moderirale su profesorice Estera Perković Sečen i Ines Salopek. Radionice su trajale dva školska sata, nakon čega su se njezini sudionici ponovo okupili u školskoj dvorani i predstavili svoje radove, a najkreativniji učenici su i nagrađeni. U stvaralačkom radu posebno su se istaknuli Mia Dorčić iz 7. a razreda, koja je i ove godine napisala najbolju priču, Dario Šuper iz 7. a nacrtao je najbolji strip, a Dea Bradić iz 5. a najbolje je interpretativno pročitala ulomak iz odabrane knjige. Učenici 4. a razreda, Borna Matijević i Kori Maljac Fućak, osmislili su društvenu igru Regoč, Lana Crnković i Nina Štiglić kviz Gljiva te nas zabavili prezentacijom istih. Zaključke s Parlaonice iznijela nam je Jelena Juretić iz 8. c razreda, dok su najbolje pjesme s radionice Pero je jezik mozga pročitali Lana Zaharija, Martina Maršanić i Borna Žigo iz 4. a razreda.

Druženje koje je potrajalo do kasnih večernjih sati privele su kraju učenice s radionice Čitanja naglas koje su pod svjetlošću svijeća pročitale ulomke iz omiljenih knjiga.

Te smo se večeri poput viteza don Quijotea uvjerili kako je lako opčiniti se književnošću i dobrovoljno se predali njezinoj čaroliji. Kročili smo zemljom mašte zajedno s Regočem, Potjehom, Kosjenkom, ribarom Palunkom i ostalim nezaboravnim likovima što ih je u svojim Pričama iz davnine svijetu darovala Ivana Brlić-Mažuranić. Još jednom smo potvrdili Shakespeareovu misao kako je cijeli svijet pozornica, a Dražice su također njezin dio.

Osnovna škola „Jelenje-Dražice” potvrdila je svoju prisutnost u kulturnom prostoru umjetnosti riječi i doprinijela podizanju svijesti o važnosti knjige.

 

 


Osnovna škola "Jelenje-Dražice" Dražice