« Veljača 2020 »

Velika djela nastala su pomoću genijalnosti, a dovršena su marljivošću.

Dan ružičastih majica
Autor: Maja Kosmač, 14. 3. 2019.

Dan ružičastih majica obilježava se posljednje srijede u veljači. Dan ružičastih majica je Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja kojeg je 2017. godine potvrdio i Hrvatski sabor.

Poznatiji kao Pink Shirt Day, Dan ružičastih majica je kao ideja nastao 2007. godine u Kanadi. Ideja obilježavanja Dana ružičastih majica nastala je u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi  na inicijativu školskih kolega zbog sustavnog zlostavljanja dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski prijatelji, postale su prepoznatljiv simbol inicijative i borbe protiv vršnjačkog nasilja.

U našoj školi je na mnoge načine obilježen dan koji svake godine postaje sve aktualniji. Svjedoci smo svakodnevnog porasta vršnjačkog nasilja u hrvatskim školama pa su ga razrednici obilježili s namjerom osvješćivanja ovog problema, razvijanja osjetljivosti prema žrtvama vršnjačkog nasilja, ali i prevencije istog.

Naši su učenici brojnim aktivnostima pokazali da razumiju kako vršnjačko nasilje treba spriječiti i razvijati toleranciju prema drugačijima i slabijima. Fotografije radova pogledajte u galeriji.

(novinarska grupa)