« Prosinac 2018 »

Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove u Belom
Autor: Administrator , 12. 11. 2018.

Eko grupa, 5.11.2018.

U sklopu kurikularnih aktivnosti predviđenih za školsku godinu 2018./2019. grupa učenika 6.ab razreda OŠ „Jelenje-Dražice“ uputila se 5.11.2018. u Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove u Belom pod vodstvom učiteljice biologije i voditeljice eko grupe Petrom Leticom te učiteljicom Marom Zubac u pratnji.

Centar je smješten u obnovljenoj zgradi nekadašnje škole, a za posjetitelje je u prizemlju uređen multimedijalni izložbeni postav o bjeloglavim supovima i životu stanovnika creske Tramuntane (sjeverni dio otoka Cresa). Centar posjetiteljima nudi i druge zanimljive sadržaje (fotografske izložbe, različite radionice za djecu), a u njemu se mogu saznati i zanimljive informacije o značaju i radu samog oporavilišta za bjeloglave supove koje djeluje u sklopu Centra. Hodajući dvorištem, kamena stazica uvodi nas u izložbeni prostor Centra. Ulaskom u dvoranu „Bjeloglavi supovi“ ulazimo i u svijet ove karizmatične vrste. Tamo uz stručno vodstvo vodiča saznajemo razloge opstanka bjeloglavih supova na Kvarneru, ali i razloge njihove iznimne ugroženosti. Multimedijalni karakter postava pruža jedinstven audiovizualni doživljaj, a kroz moderne elemente interpretacije učenicima se na zabavan način prenose informacije te podiže svijest o važnosti očuvanja bjeloglavih supova. Učenici su saznali gdje se supovi gnijezde, koliko jaja nesu, kako se hrane, koliki im je raspon krila i druge zanimljivosti, a posebno ih se dojmilo kad su ih vidjeli u kavezu i isprobali naočale kojima su mogli doživjeti njihov let i dalekozor kojima su upoznali njihov vid. Nakon predavanja o bjeloglavim supovima učenici ulaze u drugu dvoranu „ U suživotu“ u kojoj im je predstavljen život lokalnog stanovništva u skladu s prirodom. Razgledom druge dvorane završava teoretski dio edukacije te učenici odlaze na interaktivnu radionicu pod nazivom „Creski orli“. Radionica je osmišljena kako bi se na interaktivan i zabavan način djeci omogućilo usvajanje znanja o bjeloglavim supovima, njihovom zanimljivom načinu života, ugroženosti te nužnosti njihove zaštite i očuvanja. U sklopu radionice rješavali su različite rebuse, osmosmjerke, križaljke kojima su ponovili važne stvari o životu supova.